LT RU EN


KAIP “GAUTI” GERIAUSIĄ AUKLĘ?

KOKIOS AUKLIŲ KAINOS?
KIEK KAINUOJA AUKLĖ? ("Mamos žurnalas")
AUKLĖS. KO BAIMINASI MAMA? ("Tavo vaikas")
100 klausimų 100 atsakymų apie aukles ( "Tavo vaikas")
KELI KLAUSIMAI APIE AUKLIŲ AGENTŪROS DARBĄ
VAIKAS LANKO DARŽELĮ IR SERGA. KOKIOS AUKLĖS REIKĖS? ("Mažylis")
KAS GERIAU - ANKSTI Į DARŽELĮ AR SAMDYTI AUKLĘ?
KAIP PARAŠYTI AUKLEI REKOMENDACIJĄ
KIEK KAINUOJA AUKLĖS VERSLO LIUDIJIMAS
KAIP PRATINTIS PRIE AUKLĖS? 
Įdomūs ir naudingi puslapiai ir patarimai vaikų lavinimui - ką veikti su...?

Audemars Piguet Replica aptime.me


Interviu "Žinių radijuje": 
http://www.ziniuradijas.lt/laidos/ekspertai-pataria/kaip-issirinkti-geriausia-aukle?video=1

Taip pat:
 •  peržiūrėkite savo reikalavimus auklei. Ar tai, ką nurodėte, svarbu jums, ar vaiko gerovei? Ar tikrai labai svarbus auklės amžius ar kalbos mokėjimas (lietuvių auklių Lietuvoje liko nedaug...)? Kaip manote, jei geri pažįstami jums rekomenduotų puikią auklę, ar susitiktumėte su ja, net jei ji neatitiktų šių kriterijų?
 • nepamirškite išties svarbių reikalavimų (tarkim, jei vaikutis labai alergiškas, galbūt svarbu, kad auklė neturėtų katės ar šuns savo namuose);
 • pažvelkite į savo šeimą iš šalies – koks jūsų būdas? Ar lengva su jumis sutarti? Kuo jūs būtumėte patrauklūs kaip darbdaviai?
 • pagalvokite apie darbo valandas. Įprastinė auklės darbo diena – iki 10 val. Tai nėra mažai. Pasistenkite, kad darbo valandų nebūtų daugiau. Auklės vertina šeimas, kurios gali išleisti prireikus nueiti į polikliniką ar sutvarkyti kitus skubius reikalus;
 • nepamirškite paminėti, jei namuose būna močiutė, vyresni vaikai, kokie jų charakteriai;
 • jei gyvenate ten, kur sunkiau atvažiuoti, pagalvokite, kaip galima išspręsti transporto problemą. Galbūt galite atsivežti auklę iš miesto arba nuo stotelės? Gal tuo pat metu važiuoja kaimynai? Jei gyvenate labai toli, o dirbate mieste, pasvarstykite priežiūros auklės namuose arba gyvenimo jūsų namuose variantus;
 • jei gyvenate toliau nuo miesto, pagalvokite, kaip finansiškai galėtumėte kompensuoti auklei sugaištą laiką ir nepatogumus dėl transporto;
 • auklės labai vertina galimybę dirbti su socialinėmis garantijomis. Paminėkite, jei turite galimybę įsidarbinti ją savo įmonėje ar esate linkę sudaryti darbo sutartį. Gaunančios didesnį atlyginimą auklės vis dažniau už socialines garantijas susimoka ir pačios;
 • jei radote patrauklią kandidatę ne iš agentūros, pasinaudokite galimybe ją testuoti – sužinosite jos gerąsias ir blogąsias savybes, tinkamumą dirbti su jūsų vaiku ir sumažinsite netinkamo pasirinkimo riziką. Pakankamai išsilavinusi ir neturinti ko slėpti auklė neturėtų atsisakyti apsilankyti testams agentūroje.


  KOKIOS AUKLIŲ KAINOS?


 • Auklių atlyginimų svyravimai priklauso nuo rinkos, reikalavimų auklei ir pačios auklės savybių - jos patirties, išsilavinimo, intelekto, psichologinių savybių. Dažnai atlyginimai toje pačioje vietovėje (tarkim, Vilniaus mieste) skiriasi gana žymiai - iki 300-400 eurų per mėnesį.
 • Mažiausiai apmokamos auklės gali pasižymėti viena ar keliomis šiomis savybėmis: prastai kalba/nekalba lietuviškai, yra menkesnio nei vidutinio intelekto, turi mažai patirties.
 • Didžiausio atlyginimo prašo patyrę, išsilavinę auklės, taip pat atlyginimą didina užsienio kalbų mokėjimo reikalavimai, vairuotojo pažymėjimas, automobilis, darbas su naujagimiu.
 • Jei gyvenate užmiestyje, planuokite mokėti daugiau nei mokama mieste, taip kompensuojant auklei už nepatogumus ir gaištamą laiką.
 • Jei auklei reikės dirbti su keliais vaikučiais, atlyginimas (nors tai grynai sutartinis dalykas) dažniausiai didinamas iki pusantro karto, tarkim, jei su vienu vaiku dirbančiai auklei mokėtumėte 100 piniginių vienetų, su dviem dirbančiai galite pasiūlyti 130-150 pv.
 • Auklė, dirbanti ne visą dieną, gauna truputį didesnį valandinį atlyginimą nei visą dieną dirbančios auklės - ji papildomai laiko sugaišta kelyje, taip pat turi susisiekimo išlaidų.
 • Jei kviečiate auklę dirbi užsienyje, darbo valandos taip pat svarbu. Auklei taip pat reikės pailsėti ir turėti laisvo laiko tik sau.
 • Į užsienį vežantis auklę dažniausiai sutariamas atlyginimas yra nuo pusantro maksimalaus "lietuviško" atlygio iki vidutinio vietinės auklės atlyginimo.

Šie patarimai yra preliminarūs. Galutinis sutarimas visuomet yra tarp šeimos (būsimųjų auklės darbdavių) ir pačios auklės. Klientai, pildydami anketą auklės paieškai, patys nurodo jiems tinkamas atlyginimo ribas, į kurias mes orientuojamės parinkdami kandidates.

 Auksinės auklių algos: per 15 metų pakilo beveik 4 kartus

 "Mamos žurnalas" 2017 m.

Samdyti auklę daugelyje išsivysčiusių šalių – prabanga. Štai dėl ko klesti „importinių“ auklių – aupair – sistema, nes auklės iš trečiųjų šalių kur kas  pigesnės. Ar ši mada ateis ir į Lietuvą? Juk auklių paslauga per pastaruosius 15 metų Lietuvoje pabrango mažiausiai 3,5 karto. Kiek šiandien kainuoja auklė? Konsultuoja www.aukles.lt vadovė Ieva Augustinienė.

 

Auklių algų dinamika

Prieš 15 metų, kai įsikūrė mūsų agentūra, labai geras auklės atlyginimas buvo 600 Lt, o geras – 500 Lt per mėnesį. 600 Lt mokantys jau manė, kad gali reikalauti „labai daug“, – tiesa, supratimas apie gerą auklę buvo labai savotiškas: „geriausios“ auklės privalėdavo daugiausia tvarkyti…
3–4 Lt už valandą ne visą dieną dirbančiai auklei atrodė labai normalu. Didelių atotrūkių tarp šeimininkų ir auklių atlyginimo nepastebėjau, tačiau per 15 metų, nedidėjant vidutiniam atlyginimui, auklių atlygiai augo kelis kartus greičiau nei vidurkis ir šiuo metu, galima sakyti, kainuoja tiek pat eurais kiek prieš penkiolika metų – litais.
Pirmasis, didžiausias, auklių algų šuolis buvo tada, kai įstojome į Europos Sąjungą. Auklių katastrofiškai trūko, nes daugybė moterų išvažiavo dirbti į Europos Sąjungos šalis. Į agentūrą pirmą mėnesį atėjo pora bobučių ir… viskas. O anksčiau vienas skelbimas „sušaukdavo“ 60 kandidačių.
Atlyginimų kilimas buvo ilgas – apie metus. Auklės ir tėvai skambindavo ir klausdavo, ar vėl nepakilo? Gerėjančios auklių darbo sąlygos lėmė, kad vienos auklės pradėjo mokėti „už save“ visus mokesčius, kitos ėmė reikalauti tik darbo „prie namų“, trečios ėmė blaškytis – bėgti pas tas šeimas, kurios daugiau moka. Nuolat prarasdavome darbuotojas, nes jos gaudavo pasiūlymų užsienyje. Kartą viena auklė perspėjo šeimą, jog išvažiuoja į užsienį, prieš… dvi dienas.
Po kiek laiko „bėgiojimas“ aprimo – grįžo padirbėjusios ir į vergiškas sąlygas pakliuvusios moterys, savo patirtį papasakojo kitoms. Kadangi dauguma išvažiavusiųjų dirbo „naujųjų rusų“ šeimose, teko išklausyti net labai pikantiškų istorijų.
Auklių atlyginimai per krizę sumažėjo 200 Lt per mėnesį. Tačiau tai buvo ne tik kritimas, bet labai sumažėjusi paklausa, todėl net ir to nenorinčios auklės turėjo rinktis darbą užsienyje.
2013 m. vėl pasikeitė auklių situacija, nes daug mažiau mamų ėmė likti namuose dvejus metus, ir auklių staiga prireikė. Išvažiavusios auklės urmu negrįžo, dėl to atlyginimai vėl ėmė kilti, o auklėms sąlygos – gerėti.
Įvedus eurą, auklės irgi ėmė prašyti didesnio atlygio. Jis taip greitai, kaip jos norėtų, nekilo, situacija buvo ir liko „banguojanti“ – tai kilsteli, tai pakrenta, tačiau, apžvelgus ketverių metų auklių atlyginimus, tampa aišku, kad jie didėjo.

Auklės alga „juodai“ ir „baltai“

Nuolatinė tema mamų forumuose – kodėl auklė gauna „tiek daug“, o aš „taip mažai“? Skaičiau mamos, kuri pati gauna 600 Eur, pamąstymus apie auklės atlyginimą – savo auklei ji moka tiek pat. Tačiau mama neįvertino šių kelių skirtumų:

10 valandų darbo diena. Kiek gautų atlyginimo, jei per mėnesį mama dirbtų 44 valandomis daugiau?

Mokesčiai. Atsiverskite šią Sodros skaičiuoklę: http://www.sodra.lt/lt/skaiciuokles/darbo vietos_skaiciuokle
ir įveskite gaunamą  atlyginimą „į rankas“. Parinkę lengvatas, jei tokios priklauso, pensijos kaupimą, spauskite „skaičiuoti“, važiuokite pelyte iki pat puslapio apačios – tai suma, kiek iš tiesų kainuoja darbuotojas. Jei mes įvedame minėtą 600 Eur mamos atlyginimą, kurį jai išmoka darbdavys, be lengvatų, matome 766,41 Eur „ant popieriaus“, o susumavus visus mokesčius darbdaviui ir darbuotojui, darbo vieta kainuoja 1005,37 Eur. Taigi gaudama 600 mama „nemato“ papildomų 405 Eur, kuriuos „suvalgo“ mokesčiai.

Arba skaičiuokime kitaip: jei už 600 Eur norime steigti darbo vietą, darbuotojui galėsime išmokėti tik 388 Eur.
Toks įdarbinimas, kai suteikiamos visos socialinės garantijos, galimas su tėvais pasirašius „Namų ūkio patarnavimo sutartį“.
Pigesnis legalaus darbo variantas – turint verslo liudijimą, tačiau tai reiškia 50 proc. bazinės pensijos draudimą vietoj 100 proc., išmokų (susirgus, išėjus nėštumo-gimdymo atostogų) nebuvimą. Verslo liudijimo kainos skiriasi skirtinguose miestuose. Nusipirkus verslo liudijimą, atsiranda prievolė mokėti privalomą sveikatos draudimą ir draudimą pensijai gauti. Šiuo metu Vilniuje dar galioja lengvatos – verslo liudijimas metams kainuoja 1 Eur, Kaune – 120 Eur. Privalomi papildomi mokesčiai štai kokie: http://www.sodra.lt/lt/skaiciuokles/verslo_liudijimo_skaiciuokle

Pvz., liepos mėnesį suvedę darbo dienas (pirmadienį–penktadienį ir atėmę liepos šeštąją) gauname 98,68 Eur mokesčių: valstybinio socialinio draudimo įmokų suma – 64,48 Eur ir privalomojo sveikatos draudimo įmokų suma – 34,20 Eur.
Darbo nestabilumas. Dažniausiai auklės samdomos porai metų – kol vaikas išeis į darželį. Tikėtina, kad naujas darbas neprasidės tą pat dieną, kai baigsis ankstesnis, – o tai reiškia buvimą be pajamų, pvz., du mėnesius kas porą metų.

 Kodėl už valandą – daugiau?

 Kai aptariamas visą dieną dirbančios auklės atlyginimas, dažnai nėra didelio skirtumo, ar bus skaičiuojama valandomis, ar už visą mėnesį, nes sąžiningi darbdaviai stengiasi nenurėžti auklės algos, jei patys grįžta anksčiau ar pasiima laisvadienį (juk ne dėl jos kaltės), ir pridėti – jei užtrunka.
Jei auklė dirba ne visą dieną, dažniausiai valandos įkainis padidėja. Kodėl? Ji sugaišta laiko (dažnai ir išleidžia talonėliams) kelionei pas jus, turi planuoti laiką – pasiruošimas toks pats, ar iškeliauji visai dienai, ar keturioms valandoms. Dėl to siūlome ir „keturių valandų“ taisyklę – auklė kviečiama ne mažiau kaip keturioms valandoms iškart arba mokama kaip už keturias valandas. Taip pat atskirai tariamasi dėl darbo naktį, jei grįžti auklei tenka po 21 val., reikėtų auklei apmokėti ir taksi arba parvežti namo.

 Jei vaikai du ar daugiau

Už dviejų vaikų priežiūrą, suprantama, mokama daugiau. Tačiau nepasiduokite spaudimui dėl dvigubo atlyginimo – nejau keturis vaikus prižiūrinčiai auklei mokėtumėte keturis kartus daugiau? Dažniausiai du vaikus prižiūrinti moteris gauna 1,3–1,5 karto daugiau, t.y., jei už vieną vaiką mokėtumėte 100 piniginių vienetų, už du – 130–150. Suprantama, yra ir individualių dalykų: jei antrasis vaikas – naujagimis, jei jam reikia specialios priežiūros, gali tekti mokėti kur kas daugiau. 


Ar skiriasi kainos miestuose?

Vilniuje ir Kaune kainos šiuo metu skiriasi apie 50 Eur per mėnesį.
Auklių atlyginimų svyravimas priklauso nuo rinkos, reikalavimų auklei ir pačios auklės savybių – jos patirties, išsilavinimo, intelekto, psichologinių savybių. Dažnai atlyginimai toje pačioje vietovėje (tarkime, Vilniaus mieste) skiriasi gana daug – iki 400 Eur per mėnesį. Šiuo metu Vilniuje dažniausiai sutariamas 600–800 Eur atlyginimas per mėnesį.

Kas kainuoja daugiausiai, ir kas – mažiausiai?

Mažiausiai apmokamos auklės gali pasižymėti viena ar keliomis šiomis savybėmis: prastai kalba/nekalba lietuviškai, yra menkesnio nei vidutinio intelekto, turi mažai patirties.
Didžiausio atlyginimo prašo patyrusios, išsilavinusios auklės, atlyginimą didina užsienio kalbų mokėjimo reikalavimai, vairuotojo pažymėjimas, ypač – automobilis, arba jei auklė prižiūri naujagimį.
Jei gyvenate užmiestyje, planuokite mokėti bent šimtu eurų daugiau nei mokama mieste, taip kompensuodami auklei už nepatogumus ir gaištamą laiką.
Jei kviečiate auklę dirbti užsienyje, darbo valandos irgi svarbu. Auklei reikės ir pailsėti, ir turėti laisvo laiko tik sau.
Į užsienį vežantis auklę dažniausiai sutariamas atlyginimas yra nuo pusantro maksimalaus lietuviško atlygio iki vidutinio vietinės auklės atlyginimo.

Auklių kainos ir privatūs darželiai

Leidžiant vaiką į darželį, reikėtų skaičiuoti ir auklės kainą tam laikotarpiui, kai jis sirgs. Ar darželis ims mokestį, kai vaikas jo nelankys? Pirmus metus šaltuoju sezonu gali tekti mokėti nekukliai – darželio mėnesio mokestis ir vežiojimas į darželį, papildomos darželio rinkliavos plius pusė mėnesio auklės atlyginimo.
Dažniau sergantiems darželinukams rekomenduojame „darželinuko auklę“, gaunančią bazinį atlyginimą – t.y., kai auklei mokama ne mažiau nei vidutinis mėnesio poreikis (dažniausiai sutariamas apie 1,5–3 savaičių atlygis). Jis skaičiuojamas taip: Vilniuje – apie 4 Eur /val. ir daugiau, Kaune – nuo 3 Eur /val. Jei vaikas tą mėnesį nesirgtų, auklė galėtų padirbėti vakare ar savaitgalį, kartais sutariama dėl namų tvarkymo, o jei vaikas sirgtų ilgiau, auklei būtų mokama papildomai.
Jei išleidžiami į darželį keli šeimos vaikai, dažniausiai suteikiama nedidelė nuolaida, todėl vertėtų paskaičiuoti, kas daugiau apsimoka, – auklė ar darželis.


AUKLĖS: KO BAIMINASI MAMA? (2016 m. , "Tavo vaikas")


Savo mažę vesiu į darželį, jokiu būdu nepatikėsiu jos auklei“, – taip man anądien pareiškė viena vaiko priežiūros atostogas bebaigianti draugė, kai pasiteiravau, kur liks jos duktė, kai ši išeis į darbą. Į klausimą, kodėl taip nusprendė, bičiulė atsakė, kad darželyje mažylei bus vienareikšmiškai geriau, mat ten ji bendraus su bendraamžiais, ugdys savo savirūpos ir kūrybinius įgūdžius, greičiau socializuosis. Be to, nereikės svetimo žmogaus – auklės įsileisti į namus.

Šis straipsnis – ne apie tai, kas vaikui iš tiesų geriau – darželis ar auklė, mat gyvenime aplinkybių būna išties įvairių, tad visi tėvai renkasi pagal save. Šis straipsnis – apie tai, ko labiausiai bijo mamos, vaikui ieškodamos auklės, ir kiek jų nerimas pagrįstas. Mat akivaizdu, kad mano draugė bijo.


Įmonės „Mama ir auklė“ vadovė Ieva Augustinienė: „Mamos bijo ne šiaip sau: iš dešimties kandidačių dirbti su mažais vaikais tinkamos tik viena ar dvi“

Be abejo, tėvams neramu palikti vaiką svetimai moteriai. Iš to neramumo kartais mamos pasirenka geriau samdyti giminaitę ar kaimynę – kad ir keistą, kad ir ne tokią, kokios reikėtų, bet „savą žmogų“. Arba bando ieškoti „savo žmogaus“ atitikmens – rekomenduotą tolimų, ne visai pažįstamų asmenų arba virtualių mamyčių.

Kiek pagrįsta „svetimos tetos“ baimė? Mano nuomone, tikrai pagrįsta. Jei iš dešimties testuojamų kandidačių dirbti su mažais vaikais yra tinkamos tik viena ar dvi, mamai, neturinčiai atrankų patirties ir įrankių – testų, specialių žinių, apsigauti labai lengva.

Vaiko saugumo poreikis, be abejo, svarbiausia: būtina, kad auklė būtų psichiškai sveika, neskriaustų vaiko, nepaliktų jo be dėmesio. Tačiau kartais šalia atsiranda dar viena baimė – „ne geriausio varianto“. Ar tikrai tinkamai pasirinksiu? Ar nepamiršiu ko nors pareikalauti? Ar nebūsiu kvaila, kad per daug moku auklei? Ar man nebus gėda, kad mano auklė ne taip gražiai atrodo, neturi tokio išsilavinimo ar neatlieka kokių nors „funkcijų“, pavyzdžiui, nemoka vairuoti automobilio? Ši baimė ypač išsikeroja internete paskaičius, kaip pagyruolės pasakoja apie pačias pigiausias, pačias darbščiausias, pačias tvarkingiausias darbuotojas. Dažnai šios baimės pasireiškia pageidavimu, kad auklė būtų 3040 metų amžiaus. Toks tipinis pasirinkimas yra orientuotas ne į vaiko poreikius, o į įvaizdį – tokiose šeimose lengviausiai įsidarbina „administratorės tipo“ auklės: gražios, pasitempusios, žinančios, ką kalbėti. Galbūt nei mėgstančios, nei norinčios užsiimti su vaiku, bet „spinduliuojančios prestižą“.

Itin įsisiautėjus baimei tėvai ima reikalauti tokių savybių, kurių vienas žmogus tiesiog negali turėti, arba atmeta visas kandidates iš eilės, tikėdamiesi rasti „kažką tokio“.

Jaunos ir gražios auklės dabar prisibijo tik reta kuri mama, dažniau ši baimė pasitaiko, kai ieškoma auklės, kuri gyvens kartu (dažniausiai užsienyje). Vis dar nemažai likę baimių samdant vyrą-auklę. Ypač daug tenka kovoti ir su „senos auklės“ baimėmis. Ir tai gana keista, mat dabartinės šešiasdešimtmetės nė iš tolo neprimena bambeklės bobutėlės su skarute, tačiau joms, net ir puikiai atrodančioms ir besijaučiančioms, dažnai pasakoma „ne“, nes... bijau.

Noriu priminti, kad mokslininkai seniai įrodė, jog žmonės sensta nevienodai, ir dauguma auklių, kurios dabar puikiai dirba, yra gimusios 1951-1957 m. Joms jau nereikia auginti savo vaikų ar daryti karjeros ir jos mėgaujasi savo darbu. Tad jeigu vaikui gerai, kodėl bijo mama?“


Šeimos ir vaikų psichologė Lina Gudaitė-Berckaitienė: „Patikėti savo vaiką kitam žmogui nedrąsu kiekvienai mamai“

Baimė atsiskirti nuo vaiko, kam nors palikti pirmaisiais jo gyvenimo metais natūrali, bet ilgainiui ji gali peraugti į fobiją. Kūdikis mamai – tarsi jos kūno dalis (beje, kūdikis mamą taip pat suvokia kaip savo nuosavybę), todėl nieko stebėtina, kad daugumai mamų gali kilti nesaugumo jausmas, nerimas ar net paranojiška baimė atsiskirti bei trumpam palikti savo vaiką kitam žmogui.

Dažniausia nerimo priežastis – nuogąstavimas, kad mažyliui nutiks kažkas bloga, kad auklė netinkamai juo pasirūpins ar net skriaus. Tokias baimes dar labiau pastiprina pagarsinti atvejai, kai slapta vaizdo kamera užfiksuoja netinkamą, vaiką traumuojantį auklės elgesį.

Kodėl mamos bijo?

Nes nepasitiki savimi, savo vaiku ir šį prižiūrinčiu asmeniu (ar tai būtų močiutė, ar svetimas žmogus – auklė). Dažnai mamos nori būti tobulos ir įsivaizduoja, kad niekas kitas pasaulyje geriau už jas negali pasirūpinti jų mažyliais. Ir jeigu tokia, tobulumo siekianti mama pagaliau pasiryžta dalį dienos vaiką patikėti auklei, ji gali pradėti jaustis „bloga mama“, nes negali atitikti savo pačios išsikelto lūkesčio. Tuomet apima stiprus kaltės jausmas.

Ar ieškant vaikui auklės kils stiprių baimių, priklauso ir nuo mamos požiūrio į savo atžalą. Jeigu mama mano, kad jos vaikas toks bejėgis, jog kiekviename žingsnyje jam reikia mamos, tuomet tokiai mamai išties bus sunku pasitikėti net ir pačiu artimiausiu žmogumi, paliekant šiam prižiūrėti mažylį. O jeigu mama manys, kad vaikas – tai atskira, besivystanti asmenybė, jai bus daug lengviau retkarčiais palikti vaiką su tėčiu ar kitu asmeniu, aukle.

- Kiek tos baimės pagrįstos?

Kai kurios baimės gali būti pagrįstos (pavyzdžiui, auklė vaiką skriaudžia, netinkamai juo rūpinasi – tokių atvejų išties pasitaiko ir jie yra garsinami), kitos – labiau pasąmoninės, įsivaizduojamos, taigi, be rimto pagrindo. Jei vaikas auklei, ypač nepažįstamai, paliekamas pirmą kartą, natūralu, mama baiminsis labiau, jei n-tąjį kartą ir pažįstamai.

Ar mamos baimę jaučia vaikas?

Žinoma. Mažas žmogutis – tarsi savitas tėvų jausmų radaras. Mama savo reakcijomis gali paskatinti vaiko nerimą, pyktį, nesaugumo jausmą, baimes, liekant su kitu žmogumi, tad labai svarbu išmokti valdyti save.

Kaip mamai savo baimes valdyti?

 • Įsisąmoninti! Pirmiausia reikėtų pasistengti labai aiškiai suvokti, ko konkrečiai bijoma ir kiek tai pagrįsta, taip pat suprasti, iš kur tos baimės kyla, bei pamąstyti, ką galima pakeisti, padaryti, kad jos bent šiek tiek sumažėtų. Tokiam suvokimui gali padėti savo baimių užrašymas ant popieriaus, savianalizė, pokalbis su artimu žmogumi ar net psichologu.

 • Priimti! Suvokus savo baimes laukia jų priėmimo etapas. Priimti – tai leisti būti savo baimėms tokioms, kokios jos yra net jeigu jos nepagrįstos ir atrodo „kvailos“.

 • Geriau iš artimųjų arba iš firmos. Jei tik įmanoma, auklę geriausiai rinktis ne iš svetimų, o iš artimųjų, pažįstamų, draugių ar pasitelkti auklių firmos paslaugas. Taip bus lengviau pasitikėti aukle ir kai kurių baimių turėtų nelikti.

 • Orientuotis ne į save, o į vaiką. Pirmaisiais gyvenimo metais svarbu, kad kūdikiu rūpintųsi mama ar tėtis, tad patikėti auklei ramiau vyresnį ir savarankiškesnį vaiką. Labai svarbu stebėti vaiko elgesį, jo siunčiamus signalus, kad jis jau gali kažkiek pabūti be mamos ir jaustis gan saugiai. Mamai reikia orientuotis ne į savo baimes, o į vaiko signalus. Kartais mamos painioja savo ir vaiko jausmus, jos nebesuvokia, kas bijo atsiskirti labiau: jos pačios ar vaikas.

 • Mažinti reikalavimus sau. Taip pat labai svarbu liautis kelti per didelius reikalavimus sau. Užtenka būti pakankamai gera mama. Būtina stiprinti pasitikėjimą savimi, savo vaiku, keisti savo požiūrį į save, vaiką, kitą asmenį, kuris prižiūri vaiką.

 • Priimti save įvairią. Kad ir kas nutiktų, reikia stengtis būti savimi ir priimti save įvairią: ne tik kaip mamą, bet ir kaip dirbančią moterį, žmoną, draugę... Kitaip tariant, svarbu neatsisakyti savo gyvenimo, savo poreikių. Mamai, kuri neapsiriboja tik mamos vaidmeniu, lengviau įveikti ir savo baimes paliekant vaiką su aukle.

Prieraišiosios tėvystės centro“ įkūrėja Rima Kurtinaitienė: „Baimių sumažėja, kai mama pamato, kad vaikas gerai jaučiasi ir be jos ar tėčio“

Pirmoji ir svarbiausia tėvų užduotis tokiu atveju yra padėti vaikui užmegzti saugų ryšį su žmogumi, kuris jį prižiūrės. Kaip tai padaryti?

7 patarimai

Susitikite ir susipažinkite su aukle. Būtų gerai, kad iš pradžių tai padarytumėte be vaiko. Prisistatykite, užmegzkite akių kontaktą, paspauskite ranką. Jeigu įmanoma, susitikite su aukle neformalioje aplinkoje ar bent neformalaus pokalbio. Per tokį pokalbį galėsite daugiau papasakoti apie savo vaiką, jo poreikius, būdą ir tai, kas padeda jam nusiraminti ar kokiomis aplinkybėmis jis jaučiasi gerai. Taip pat turėsite progą sužinoti, kokius auklėjimo ir drausminimo būdus taiko auklė.

Nufotografuokite auklę ir rodykite vaikui jos nuotraukas, pasakykite vardą, papasakokite, ką apie ją žinote.

Padėkite vaikui susidraugauti su aukle. Parodykite, kad ją pažįstate ir ja pasitikite. Susitikę pirmiausia pasisveikinkite patys, paskui supažindinkite ir mažylį.

Pasikvieskite auklę į svečius. Jeigu įmanoma, dar prieš palikdami vaiką su aukle pakvieskite ją į namus.

Pasistenkite, kad jūsų vaikas galvotų apie auklę gerai. Po susitikimo stebėkite, kuo vaiką sudomino auklė, į ką šis atkreipė dėmesį, ir pasakykite tai: „Man atrodo, kad tau patiko auklės žaidimai“, „Man atrodo, kad tu patikai auklei.“ Tokie žodžiai padės auklei ir vaikui užmegzti teigiamą ryšį. Aišku, jeigu jūsų vaikas slėpėsi, rėkė ir nė iš tolo neprisileido auklės, tokie žodžiai nepadės. Tuomet galbūt verta ieškoti kito žmogaus.

Būkite su vaiku pirmomis dienomis. Vaikui bus lengviau apsiprasti, jeigu kurį laiką namie liksite ir jūs. Idealu, jeigu galėtumėte kartu su vaiku nuspręsti, kada jam jau nebereikia jūsų draugijos.

Nusiveskite vaiką į darbą. Parodykite jam savo darbo vietą, papasakokite, ką dirbate. Pasidėkite jo nuotrauką ant savo darbo stalo. Vaikui svarbu žinoti, kur jūs būnate tada, kai jis lieka su aukle, ir kad apie jį galvojate visą dieną.


Įmonės „Mama ir auklė“ vadovė Ieva Augustinienė, www.aukles.lt
Šeimos ir vaikų psichologė Lina Gudaitė-Berckaitienė, http://www.seimospsichologas.eu ; tel. 861153194
Prieraišiosios tėvystės centro“ įkūrėja Rima Kurtinaitienė, www.prieraisiojitevyste.lt

Aistės Veismanaitės tekstas.


100 KLAUSIMŲ – 100 ATSAKYMŲ
KURI TINKAMIAUSIA
 

Vaivos Grigaitienės tekstas, žurnalas „Tavo vaikas“ 2009 Nr. 4

Jei neturite pažįstamų, kurie galėtų rekomenduoti auklę, saugiausia, ko gero, kreiptis į agentūrą. Kodėl?

Konsultuoja UAB „Mama ir auklė“ direktorė Ieva Augustinienė

Kokio amžiaus kūdikį, jūsų nuomone, jau galima palikti auklei?

„Palikti auklei“ skamba baisiai... Juk ir labai rūpestinga ir motiniška moteris pavargsta, nespėja nuveikti visų buities darbų, nori kur nors išeiti, todėl gali kviestis auklę vos pagimdžiusi – kad pavežiotų vaikutį vežimėlyje lauke, kol pati išsimiegos ar išsimaudys. Juk nebūtina auklės iškart kviestis visai dienai. Manau, kad sunkiausia pripratinti prie auklės 7-10 mėnesių kūdikį, nes maždaug tokio amžiaus vaikiukas jau pradeda skirti savus nuo svetimų, todėl kurį laiką reaguoja labai jautriai, bijo kiekvieno svetimo žmogaus. Jeigu auklė ateidavo ir anksčiau, tokia bėda neiškils, nes kūdikis jau bus ją matęs ir su ja bendravęs.

Kiek laiko iki išėjimo į darbą  patartumėte ieškoti auklės?

Manau, mažiausiai prieš porą mėnesių. Bet reiktų įvertinti galimus sunkumus. Jei šeima gyvena užmiestyje, kuriame sudėtingas susisiekimas, jei kūdikis labai mažas arba prižiūrėti tenka kelis vaikus,  yra labai specifinių reikalavimų, paieškomis reikėtų užsiimti anksčiau.

Nuo ko pradėti paieškas ir kaip geriausia ieškoti: per pažįstamus, skelbimus, agentūras?

Žinoma, bent susitikti su pažįstamų rekomenduotomis moterimis tikrai verta, tik žiūrėkite į jas be euforijos, aiškinkitės, ar tikrai tiks kaip tik jūsų šeimai. Jei draugai daugiausia dėmesio kreipia į namų tvarką, o bendraudami su vaikais nevengia jų apšaukti ar apžnaibyti, pageidavimai dirbančiam žmogui gali skirtis nuo jūsiškių. O jei dar ir pačių rekomenduotojų gerai nepažįstate, tuomet tokia rekomendacija vertinga tiek, kiek ir gatvėje pirmo sutikto žmogaus patarimas.

Į agentūrą dažnai kreipiasi tėvai, kurie turi kelias pažįstamų rekomenduotas aukles, nes nori  išsirinkti tinkamiausią savo šeimai ir vaikučiui žmogų. Taip jie sutaupo laiko ir nervų, apsisaugo nuo įkyrių ir įtartinų kandidačių, nes agentūra naudojasi specialiomis metodikomis, kad rastų tinkamiausius žmones. Kartais sakoma, kad į agentūrą kreiptis brangu... Personalo parinkimo firmos dažniausiai už paslaugas gauna vieną vidutinį darbuotojų mėnesio atlyginimą. Lietuvos auklių agentūrose toks mokestis mažesnis, o darbas labai sunkus: kad rastume dvi tinkamas kandidates, į atranką turi ateiti bent dešimt.

Jei dėl kokių nors priežasčių nenorite kreiptis į agentūrą, o pažįstami nieko tinkama nepasiūlė, lieka įvairūs skelbimai: forumuose, skelbimų lentose ir laikraščiuose. Tačiau... bendravimas forume sukelia įspūdį, kad tą žmogų pažįstate. Bet štai ir vakar peržiūrėdama diskusijas apie aukles mačiau kelias tos pačios moters žinutes, kur ji kaip puikią auklę nurodo... save. Svarbiausias patarimas ieškantiems auklės per skelbimus - kuo daugiau bendrauti su patikusia kandidate, nepraleisti pro akis nerimą keliančių smulkmenų – „lakstančio“ žvilgsnio, išsisukinėjimo, sakymo tai, ką norite išgirsti. Tipinė šeimų klaida – rinktis gražiausiai atrodančią ir gražiausiai prisistatančią auklę.

Jeigu renkamės auklę ne per agentūrą, ar įmanoma kaip nors patikrinti, ar  tinka vaikui, ar patikima?Kokius reikalavimus auklei kelia agentūra?

Galima agentūroje testuoti ir ne iš agentūros pasirinktą auklę. Tai taupus būdas – testavimas kainuoja 150 Lt, o auklė įveikia tuos pačius atrankos etapus kaip ir agentūros auklės. Tokio testavimo patikimumas siekia apie 95 proc. Tik kartais mamos… nedrįsta pasakyti pasirinktai kandidatei, kad norėtų, jog būtų testuota. Taip pat dažnai nedrįsta paprašyti paso. O bent jau tiek dėl savo vaikelio būtina padaryti!

Ar auklei svarbus aukštasis išsilavinimas?

Aukštasis išsilavinimas nėra būtinas auklei, gali būti puikių žmonių, kurie dėl kokių nors priežasčių negalėjo mokytis, bet tobulėjo patys. Nors imant vidurkį tai pliusas, mat su labiau išsilavinusiu žmogumi lengviau „susikalbėsite“, ypač tai svarbu bendraujant su vyresnėmis auklėmis. Reikalauti iš auklės pedagoginio ar medicininio išsilavinimo nelabai verta, nes metodiniai nurodymai ar pedagoginių planų rašymas nėra svarbiausios auklės užduotys, taip pat ir medicininė sveiko vaikučio priežiūra. Geriau pabandykite išsiaiškinti, ar šiuo metu žmogus domisi vaikų psichologija, priežiūra ir lavinimu. Štai agentūra iš auklių reikalauja realios patirties su mažais vaikais, supratimo apie jų poreikius ir tinkamų psichologinių savybių: sveikos psichikos, kantrybės, sugebėjimo įsijausti į kito būseną. Empatija (gebėjimas bendrauti) ypač svarbi dirbant su dar nekalbančiais vaikais. Agentūros taip pat dirba nevienodai, priklauso ir nuo pasirinktų atrankos metodų, ir nuo to, ar sąžiningi darbuotojai. 

Kaip parenkate auklę konkrečiai šeimai? Pagal tėvų charakterį, vaikų amžių, poreikius...?

Tėvai, kurie kreipiasi į mus, užpildo išsamią anketą. Ją skaitydami atkreipiame dėmesį ne tik į nurodytus faktus – vaiko amžių ir poreikius, norimus atlikti darbus, pageidaujamą darbo laiką ar pan., bet ir į kalbos stilių, išsamumą – per anketą išreiškiamas ir nerimas, ir atsainumas. Kartais iš anketos padvelkia tokia šiluma... Tėvai nurodo ir siūlomą auklei atlyginimą (nuo...iki). Tai taip pat lemia kandidačių parinkimą.

Ką manote apie jaunas ir pagyvenusias aukles? Kuri kuriai šeimai tinkamesnė?

Vaiko auklė turi būti subrendusi asmenybė. Tokių galima rasti ir tarp 19, ir tarp 70 m. sulaukusių auklių. Lygiai kaip yra ir jaunų flegmatikių, ir labai energingų močiučių. Dabar kyla daug rimtesnė bėda – kai kurios šeimos vaikus palieka pigiausiai savo paslaugas pasiūliusiai moteriškei, nesigilina, nei iš kur ji, nei koks žmogus.

Ko dažniausiai klausia tėvai, kurie ieško auklės per agentūrą? Kokių savybių turinčios auklės yra ypač populiarios?

Šiuo metu mažėja auklių atlyginimai ir... kyla reikalavimai. Paklausiausios tampa ne tos auklės, kurias mes vertiname kaip tinkamiausias vaikų priežiūrai, o tos, kurios atrodo ir elgiasi kaip geros vadybininkės. Vėl padaugėja prižiūrėti vaiką ir tvarkyti namus, atgyja „geros auklės“ mitai.  Dauguma reikalavimų likę kaip ir anksčiau – reikalingas patikimas žmogus, kuriam ramiai galėtum palikti vaiką.

Įdomu ar, tarkim, rusakalbė auklė tinka lietuvių šeimai ir priešingai?  

Rusakalbė auklė samdoma ne tik taupiųjų, bet ir pasiturimų šeimų. Netgi prašoma, kad auklė kalbėtų savo gimtąja kalba – lyg specializuotame užsienio kalbų darželyje.

Ar buvo, kad tėvai iš pradžių nusisamdė auklę pagal skelbimą, paskui nusivylę kreipėsi į jus?

Taip, ir neretai. Esu girdėjusi baisių istorijų, tarp jų ir sunkiai suvokiamų protu – apie nimfomanę auklę; apie grasinančią sumušti šeimininkus už tai, kad ją atleido; pasigaminusią raktus... Tenka ir pačiai susitikti atrankose patologiškų melagių, galinčių į akis tvirtinti, kad niekuomet nėra buvusios agentūroje, nors anketa pildyta prieš metus, arba moterį, kuriai metams bėgant pasikeitė... vaikų amžius ir lytis.

Vaikas prie auklės labai prisiriša. Ar dažnai būna, kad ir vėliau, kai „auklėtinis“ ūgteli, su juo bendrauja?

Taip, auklės retsykiais pasipasakoja buvusios savo ankstesnių „auklėtinukų“ gimtadieniuose. Ilgai dirbančios kartais tarsteli... „o mano Rokučiui jau aštuoniolika suėjo...“
 

 

 

KELI KLAUSIMAI APIE AUKLIŲ AGENTŪROS DARBĄ

 

 • Kodėl reikia pildyti tėvų anketą. Ar negalite tiesiog parinkti gerą auklę?

Anketa – tai jūsų pageidavimų ir reikalavimų sąrašas. Auklę parinkti tikrai nėra lengviau nei jus gražiai apkirpti – turime žinoti ne tik auklės darbo laiką ir vaiko amžių, bet ir kiek įmanoma su jumis susipažinti. Auklės pildo didesnę anketą...

 

 • Kodėl iš pradžių siūlomos tik kelios kandidatės?

Vėlgi palyginkime su kirpykla. Nors meistrė turi daug katalogų su šukuosenomis, išklausiusi jūsų pageidavimus, sužinojusi norimą plaukų ilgį ir t.t., pasiūlys vieną ar kelias, jos nuomone, jums tinkamas šukuosenas. Nebijokite sakyti savo pageidavimų. Jei jums pasiūlyti variantai nepatiks, nereikės laukti, „kol plaukai ataugs“ – galėsite susitikti su kitomis kandidatėmis.

 

 • Ar siūlomos auklės, kurias ir aš galiu susirasti per skelbimus?

Siūlomos jau praėjusios atranką kandidatės. T.y. jos tikrai tinkamos dirbti auklėmis, susitikimų esmė – išsirinkti tinkamiausią konkrečiai jūsų šeimai.


VAIKAS LANKO DARŽELĮ, BET SERGA. KOKIOS AUKLĖS REIKĖS?

Darželinuko auklės variantai būna įvairūs, priklausomai nuo to, koks vaiko imunitetas ir kaip dažnai jis serga.
 • Jei serga ypač retai, galima naudotis vienkartiniais užsakymais (už užsakymą iki penkių darbo dienų agentūrai mokate 30 EUR, auklei - jos valandinį įkainį). Kiekvieną kartą kai kreipsitės į agentūrą, ateis kitas žmogus.

 • Kviestis valandininkę studentę (jei serga ne daugiau kaip kartą į mėnesį-du). Studentė gali negalėti padirbėti sesijos metu.

 • Auklę su baziniu atlyginimu, kuris atitinka vidutinį poreikį (tarkim, jei vaikas savaitę serga, savaitę eina į darželį, auklei garantuojamas dviejų-trijų savaičių darbo atlyginimas). Jei vaikas mažiau serga nei aptarta, auklė išleidžia tėvelius vakare ar savaitgalį, jei dirbti tenka daugiau - sumokama papildomai.


  Straipsnis žurnale "Mažylis" 2017.02
KAS GERIAU - ANKSTI Į DARŽELĮ AR SAMDYTI AUKLĘ?

http://mamoszurnalas.lt/kas-geriau-anksti-dazeli-ar-samdyti-aukle/

KAIP PARAŠYTI AUKLEI REKOMENDACIJĄ?
 
Rekomendacijai ypatingų reikalavimų nėra, taip pat nėra svarbu, ar rašoma ranka, ar spausdinama. Tačiau joje turėtų būti ši pagrindinė informacija:
 • Auklės vardas ir pavardė;
 • Kada ji dirbo ir kokios buvo jos pareigos, kokio amžiaus vaikutį prižiūrėjo;
 • Kaip Jums jos darbas patiko;
 • Jūsų vardas, pavardė ir kontaktai.
KIEK KAINUOJA AUKLĖS VERSLO LIUDIJIMAS

Vilniuje auklės verslo liudijimas metams  kainuoja 1 EUR, 2017 m. tai tebegalioja
http://www.vilnius.lt/index.php?308779099 
http://vz.lt/vadyba/finansai-apskaita/2016/12/13/3098/verslo-liudijimai-2017-m-ir-brangsta-ir-pinga
Kaune verslo liudijimas pabrango iki 120 EUR metams.

Dirbančioms kituose miestuose skaičiuoklę galite rasti čia:http://www.vmi.lt/cms/verslo-liudijimu-skaiciuokle12
Įveskite savo miestą, pažymėkite, kad dirbsite tik nurodytoje teritorijoje, pasirinkite veiklą 
099Ateinančių auklių, neįgalių ir kitų asmenų priežiūros veikla
ir laikotarpį bei darbo dienas.Socialinio draudimo ir sveikatos mokesčiai skaičiuojami atskirai.Pasidomėkite Jums priklausančiomis lengvatomis (jei stovite darbo biržoje ir t.t.), taip pat ar nebuvo Jūsų savivaldybėje priimti analogiški sprendimai.

http://mama.balsas.lt/show-article/2355/Aukle-12-kebliu-situaciju 12 keblių situacijų ir jų sprendimai
http://mamoszurnalas.lt/misija-rasti-gera-aukle/ 
 
 

Veikla

http://www.lavinantys.lt    žaislai ir knygutės įvairiapusiam vaikų lavinimui - pagal lavinimo sritis, vaikų amžių ir pomėgius, patarimai ir idėjos šventėms ir ugdymui.

 
http://www.mazasiskeliautojas.lt/ naudingas puslapis keliaujantiems su vaikais
www.mazasiskeliautojas.lt
 
http://www.perkuvaikui.lt/idomu/ ĮDOMU portalo idėja -, kad tėveliai vienoje vietoje surastų informaciją apie vaikų užimtumą visoje Lietuvoje: mokyklėles, būrelius, laisvalaikį, sveikatos paslaugas, aukles, fotografus įdomius straipsnius bei kitas paslaugas vaikams.

 

http://www.solnet.ee/ žurnaliuko puslapis su nuostabiais žaidimais įvairaus amžiaus vaikams, ypač mažiems http://www.solnet.ee/games/g1.html

http://www.lrt.lt/radio/shows.php?id=28124&no=0&cid=&grid=28124 pasakėlės vaikams

http://www.danilova.ru/ ankstyvojo ugdymo puslapėlis

http://www.primarygames.com/ žaidimai mažyliams

http://www.uptoten.com/ žaidimai įvairaus amžiaus vaikams 

http://www.babyroom.narod.ru/prezent1.html daug žinių apie gyvūnus (rusiškai, su piešinėliais)

http://www.howstuffworks.com/ puslapis kodėlčiukams

http://wetter.rtl.de/redaktion/gamechannel/europa_dart/index.php geografinis žaidimas visiems europiečiams

www.lnb.lt/clc/vlc.html Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centras

www.biblioteka.lt/vaikai/index.html Klaipėdos miesto bibliotekos skyrelis vaikams.

http://www.kids.msn.com/ žaidimai, mokslas, darbeliai

http://www.playkidsgames.com/newGames.htm padedantys mokytis žaidimai

http://www.literacycenter.net/lessonview_en.htm pamokėlės nedideliems

http://www.vaikam.lt/?to=news mielas puslapiukas vaikams

http://pbskids.org/teletubbies/parentsteachers/activities.html idėjos veiklai

http://www.didyouknow.cd/ įdomybės

http://www.animatedknots.com/index.php?LogoImage=LogoGrog.jpg&Website=www.animatedknots.com mazgų rišimo pamokėlės su paveiksliukais

http://www.flashface.flashmaster.ru/ norintiems ir patiems išmokti kurti filmukus

http://www.funschool.com/ lavinantys žaidimai mažesniems ir didesniems

http://www.alfy.com/ galima žaisti, piešti, spalvinti, pačiam kurti melodijas įvairiais instrumentais, žaidžiant pasimokyti matematikos ir anglų kalbos ir t.t.

http://www.magic.lt/ magija ir triukai

www.nationalgeographic.com/kids apie gyvūnus

http://www.birdlife.lt/ apie paukščius

geles.nkkm.lt apie gėlių auginimą

http://www.zoosfera.lt/ apie gyvūnus

dogs.5ci.lt apie šunis

http://www.rtn.lt/ apie mokslą ir techniką. Naudinga ruošiant pamokas

http://www.algebasics.com/ pagalba mokantis algebrą

http://www.ajkids.com/ paieškos sistema vaikams.

http://www.zeeks.com/ linksmybės, patarimai – gali labai patikti mergaitėms.

http://www.gamez.ru/ apie žaidimus

http://www.pampers.lt/lt.php/zaiskite_su_savo_vaikais/2 žaidimai ir mažyliams

http://www.citycreator.com/ pastatyk savo miestą

http://www.kewlbox.com/ labai daug žaidimų…

http://www.myscene.com/ galima keisti drabužius, kurti įvaizdį modeliui

http://www.digitalfilms.com/ sukurkite savo filmą

http://lt.lefo.net/ matematikos ir kitų mokslų mokymasis didesniems internete

http://www.yourbigfun.com/ pokštai

http://www.jippii.lt/ daug įvairių žaidimų įvairus amžiaus vaikams ir ne tik

http://www.gamezone.lt/ ir žaidimai, ir apie žaidimus.

http://www.chess.lt/ šachmatai

http://www.goodnightstories.com/ pasakos mažiausiems

http://www.coloring.com/  spalvinimas – ir mažiems

www.ctw.org/sesamestreet žaidimai, istorijos

http://www.danpat.fi/janne/flash/kuplamuovi.swf  stresui, nuovargiui nuimti - burbulų sprogdinimas

http://www.hasbro.com/monkeybartv/default.cfm?page=Entertainment/OnlineGames/ColoringBook&brandFilter=755
gyvulėliai spalvinimui
 

 

Mėgstami herojai

http://www.dltk-cards.com/calendar/

http://disney.go.com/magicartist/calendars/index.html  pasidarykite kalendoriuką su norimais personažais

http://www.dltk-kids.com/coloring.htm daug herojų spalvinimui

http://vaikams.lrt.lt/gustavas/news.php?strid=10429 Gustavo dėlionės

http://mintys.lt/panama/ gražiausios Janošo knygos internete

http://www.garfield.com/ katinas Garfildas

prince.night.lt/princas „Mažasis princas“ lietuviškai.

pval.delfi.lt/pooh Mikė Pūkuotukas

http://www.hitentertainment.com/bobthebuilder/ žaidimai su linksmuoju Bobu

http://www.shrek.com/ Šrekas.

http://www.lego.com/ Lego

http://www.barbie.com/ lėlė Barbė

http://www.cartoonnetwork.com/ kabelinės vaikų tv puslapis

http://www.mickey.com/  Disnėjus

http://www.foxkids.ru/ kabelinės vaikų tv puslapis rusiškai

 

Puslapiai tėvams

http://www.nyam.ru/ daugybė vaikų maisto receptų  rusų kalba

http://www.viskaskrikstynoms.lt/ pagalba ir patarimai organizuojantiems šventę

http://www.aai.lt puslapis apie alergiją

http://www.socmin.lt/index.php?1018214627 apie socialinę paramą šeimoms

http://moteru.takas.lt/mama/vaikyste/ daug straipsnių apie įvairaus amžiaus vaikus

http://www.vaikulinija.lt/ psichologinė pagalba vaikams ir paaugliams
 
  vaikiški akinukai nuo saulės

http://zdorovie-malchika.ru/ ir http://www.adrosha.ru/ puslapiai rusiškai apie berniukų sveikatą ir higieną

http://www.nukas.lt/other/_akademija/ivair.php Hipp akademija. Pirmieji metai, įvairenybės

http://www.tavovaikas.lt/ straipsniai, bendravimas

http://www.vaikupoliklinika.lt/?lid=5&lang=lt straipsniai apie šeimą ir vaikus

www.likar.info/ua-ua/ didelis ukrainiečių puslapis

http://www.7ya.ru/ rusų puslapis šeimai

http://www.logopedas.lt/

http://www.supermama.lt/ 

http://www.yamama.ru/

http://www.mama.ru/

http://www.pampers.lt/lt.php/viskas%20 apie%20vaikus/1

http://deti.e1.ru/ jei yra raidos, logopedinių, kitų problemų

KĄ VEIKTI? SU...

MARLE, KARTONU, BATRAIŠČIAIS? “Siuvinėti”, mokytis “varstyti batus”, rišti kilpeles. Jei vietoj marlės naudojate kartoną, reikia prabadyti skylučių iš anksto.

NEREIKALINGA ATVIRUTE? Sukarpyti į keturias “dėlionės” dalis, vėliau – aštuonias ir t.t.

POPIERIUM? Badyti skylutes (ir pirštais), paišyti (natūralūs dažai – burokėlis, uogos – juos galima valgyti ), apibrėžti formą, daryti atspaudus ( nuo raktų, stiklinėlių, dangtelių, kamštelių, antspaudukų). Paišyti dideliais teptukais. Mėtytis popieriniais gniužuliukais (visi vaikai mėgsta mėtytis, geriau jau popieriniais), sujungti popieriuje taškus. Vaikai labai mėgsta piešti ant didelio popieriaus, pritvirtinto vertikaliai.

BUTELIUKAIS, STIKLAINIAIS, DANGTELIAIS? – ten pūsti, rėkti, mūkti. Plastikinius buteliukus – ridenti, mėtyti, apipjauti, išdažyti.

SMULKIAIS DAIKTAIS? Rūšiuoti.

VANDENIU? Leisti plaukioti įvairius daiktus, išsiaiškinti, kas skęsta, kas plaukia. Daryti sūkurį.

MEDŽIU? Žaisti su stambiomis medinėmis kaladėlėmis. Kalti vinis. Dažyti pagaliukus.

SMĖLIU IR AKMENIMIS? Žaidimai lauke, vaikai mėgsta rinkti akmenis. Smėlį galima dažyti, išdžiūvusį skirtingais sluoksniais pilti į gražius buteliukus, derinti su akmenukais, kriauklelemis, kruopomis, stambia ir smulkia druska.

DĖŽUTĖMIS? – vaikai labai mėgsta įdėti, uždengti, kažką slėpti. Jei turite daug, pasigaminkite “gigantiškas plytas”.

DETALĖMIS SU SKYLUTĖMIS IR STAMBIOMIS SAGOMIS? Dėlioti piešinukus, verti ant ryškaus siūlo.

KAULIUKAIS, SĖKLYTĖMIS IR SUDYGUSIOMIS BULVĖMIS? Daiginti. Sodinti. Bulvės auga labai greitai, avokadų kauliukai – lėtai ir mėgsta šilumą. Iš makaronų, kruopų, džiovintų augalų ir prieskonių daryti aplikacijas.

GROTELĖMIS IŠ LOVYTĖS ŠONO? Gerai pritvirtinus pasidaryti kopėtėles-laipynę.

ĮVAIRIOS MEDŽIAGOS SKIAUTĖMIS? Žaidimus taktiliniams jutimams skatinti: kartonines pėdutes ar rankutes, išklijuotas skirtingos faktūros medžiaga (šilku, velvetu, šiurkščia vilna ir t.t.), siūti skirtingų medžiagų žaislus, lėlių drabužėlius etc.

LIPNIA JUOSTA (geriausia spalvota)? Ant grindų žymėti strėliukes, starto liniją, vietą šlepetėms, “daikto raides” (K kėdė, D durys). Dvipuse lipnia juosta pritvirtinti prie neteplaus tvirto paviršiaus lapą piešimui (kuo didesnį), ant grindų – tvirtinti kartonines pėdutes ir pan., kampų – savadarbes apsaugas (pvz. iš porolono, įvilkto į balionėlį).

NENAUDOJAMU AKVARIUMU AR DIDELIU STIKLAINIU? Auginti varles! Pasigavę tvenkinėlyje buožgalvių juos šerkite sausu žuvų maistu, vėliau, jau “suvarlėjusius” – gyvu smulkintu maistu. Nepilkite šviežio vandens iš čiaupo (turi pastovėti bent parą arba įlašinkite specialių lašelių akvariumams), duokite pakankamai ervės, neperšaldykite ir laiku perkelkite į sausumą (kai jau turi keturias kojas, trumpėja uodega ir pakinta kvėpavimas). Sausumoje įberkite žvyro, įdėkite medžio, akmenukų, duokite ir indelį su vandeniu – varlytėms paplaukioti. Sausumoje auginti varlytes daug sudėtingiau nei buožgalvius, nes varlytės "supranta" tik judantį maistą, todėl geriau jas paleiskite į gamtą netoli tvenkinio. Jei vis dėlto nusprendėte jas auginti toliau, dėl priežiūros prireikus pakonsultuos paslaugesnės gyvūnų pardavėjos.
Neturint raštiško UAB “Mama ir auklė“ sutikimo informaciją kopijuoti ir platinti griežtai draudžiama.